10 porad w tworzeniu skandynawskiego wnętrza

Strona główna » Porady » 10 porad w tworzeniu skandynawskiego wnętrza
/ / Drukuj Drukuj

Znany ze swej prostoty, użyteczności i piękna, Skandynawski styl, skupia się wokół ciepłej funkcjonalności, prostych linii, bezbłędnego rzemiosła i dyskretnej elegancji. Bardzo ważne jest użycie światła, a wiele skandynawskich domów charakteryzuje się wykorzystaniem wyciszonych, ziemistych odcieni, rzetelnych materiałów i minimalnej liczny ozdób.

1. Podłogi

Pełnowymiarowe dywany nigdy nie przyjęły się w Szwecji i właściwie wszystkie skandynawskie wnętrza mają drewnianą, zazwyczaj jasną, podłogę we wszystkich pokojach, poza łazienką.

2. Kolor

Białe ściany i tekstylia w kolorach chłodnej szarości i niebieskiego zdecydowanie oddaje właściwy klimat skandynawskiego wnętrza, aczkolwiek występują też bardziej kolorowe tekstylia, jak np. popowy Marimekko z lat 60, lub dużo bardziej dekoracyjny Josef Frank z lat 40. Oba zupełnie różne, oba bardzo skandynawskie.

3. Materiały

Drewno – i nie obawiaj się tego pokazać. Użyj okładzin na ścianach, a nawet sufitach, żeby dodać fakturę i ciepło. Użyj szarego oleju, żeby pozbyć się żółtego koloru z drewna takiego jak sosna, albo dąb.

4. Forma

Proste, czyste linie, od architektury po meble.

5. Funkcja

Prawdziwe skandynawskie wnętrze jest bardzo przyjazne do życia.

6. Meble

Jest tak wiele niesamowitych skandynawskich mebli od kilku producentów. Z okresu między wiekami, od projektantów takich jak Hans Wegner, Alvar Aalto i Arne Jacobsen – ich meble są dziś tak samo piękne, jak wtedy, kiedy zostały wyprodukowane.

7. Umieść kominek w rogu

Skandynawskie zimy są o wiele cięższe, niż te w Polsce i większość mieszkań ma kominek w salonie. W przeciwieństwie do naszych kominków, które są zazwyczaj centralnym punktem dużego pokoju, te skandynawskie są zazwyczaj bardzo proste i umieszczone w rogu pokoju.

8. Bądź eko-przyjazny

Szwedzi bardzo szybko dodali eko-przyjazne aspekty w swoich mieszkaniach. Potrójne szyby, właściwa izolacja ścian i dachów, pompy ciepła ze źródłem gruntowym – wszystko to jest standardem w szwedzkich nowych budynkach.

9. Dodaj zewnętrzny pokój wewnątrz

Szwedzi generalnie kochają połączenie z zewnętrznym światem, więc nawet w najmniejszych mieszkaniach znajdzie się balkon, albo taras. Zazwyczaj są one używane do grillowania i cieszenia się naturą podczas pięknych letnich nocy.

10. Ogranicz się z ilością akcesoriów

Każdy Skandynaw zadrżał by z przerażenia na widok wiktoriańskiego wnętrza pełnego małych pudełek, mieszczących w sobie jeszcze mniejsze pudełka. Pozbądź się bałaganu!

Zobacz także:

Aktualności

  • Nasza najnowsza realizacja to 300 metrowy dom »
  • Oto nasz kolejny, świeżo oddany apartament, tym »
  • Nasza kolejna inwestycja to 3 pokojowe mieszkanie w »

Zapraszamy do kontaktu

(22) 266 83 10,

Posiadamy ubezpieczenie OC o numerze 2017-383500206 w firmie AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. na kwotę 500 000 złotych.

Działamy razem z: https://wynajempracownikow.pl