Decoupage krok po kroku

Decoupage
Strona główna » Porady » Decoupage krok po kroku
/ / Drukuj Drukuj

Decoupage to od jakiegoś czasu niezwykle popularne hobby rozwijające się w nurcie mody na przedmioty DIY, czyli zrobione samodzielnie. Dzięki niemu jesteśmy w stanie w niedrogi sposób odmienić charakter przedmiotów, które nam się znudziły. Jak zacząć przygodę z decoupage?

Decoupage

Decoupage – co to takiego?

Decoupage jest techniką ozdabiania odpowiednio przygotowanej powierzchni wzorami z cienkiego papieru. Do tego celu najczęściej używa się serwetek. Dzięki tej uniwersalnej technice jesteśmy w stanie udekorować przedmioty wykonane z różnych materiałów – od drewna, przez szkło, aż metal i ceramikę.

Lista zakupów

Zanim udamy się na zakupy, zastanówmy się, które znajdujące się w naszym domu przedmioty chcielibyśmy udekorować. Na początek najlepiej wykorzystać te o prostej formie, wykonane z surowego drewna – najłatwiej będzie je przygotować do malowania i naklejania papierowych wzorów. Gdy już nabierzemy wprawy, możemy zaopatrzyć się w przedmioty stworzone z myślą do ozdabiania metodą decoupage, jak pudełka, zawieszki czy deski do krojenia.

Nie obędziemy się także bez serwetek z wybranymi przez nas motywami, specjalnego kleju, farby akrylowej w jasnym kolorze, lakieru do drewna, papieru ściernego i płaskich pędzelków z syntetycznego włosia.

ozdoby

Jak zrobić decoupage?

Robienie ozdób decoupage nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Nie wymaga ono szczególnych zdolności manualnych, a jedynie cierpliwości i dokładności. Jeżeli zdecydujemy się na wykonanie skomplikowanych zdobień, musimy pamiętać o konieczności suszenia produktu po naniesieniu każdej warstwy farby czy lakieru, co jest nieco czasochłonne.

Na początek wybieramy do ozdoby płaską powierzchnię drewnianą, na przykład zakładkę do książki lub zawieszkę. Drewnianą powierzchnię przecieramy do gładkości papierem ściernym o niskiej granulacji. Gdy wykorzystujemy stare przedmioty, które znaleźliśmy w domu, odtłuśćmy je dodatkowo wodą z dodatkiem alkoholu.

Z wybranej przez nas serwetki wybierzmy interesujący nas motyw pasujący do kształtu przedmiotu, na którym chcemy ją umieścić i wytnijmy go lub wyrwijmy, w zależności od pożądanego efektu końcowego. Następnie, rozdzielamy serwetkę tak, by pozostała jedna cienka, warstwa. Zaczynając od jej środka i kierując się do brzegów, nakładamy pędzelkiem cienką warstwę kleju i przyklejamy do wybranego przedmiotu. Gdy klej dobrze wyschnie, ozdobę pokrywamy kilkoma warstwami lakieru i usuwamy ewentualne grudki papierem ściernym.

Jeżeli nie chcemy samodzielnie wykonywać ozdób decoupage, możemy zaopatrzyć się w gotowe ozdoby tego rodzaju. W dopasowaniu ich do stylu, w jakim zostało urządzone mieszkanie, pomogą eksperci z firmy Deco Nova.

Zobacz także:

Aktualności

  • Nasza najnowsza realizacja to 300 metrowy dom »
  • Oto nasz kolejny, świeżo oddany apartament, tym »
  • Nasza kolejna inwestycja to 3 pokojowe mieszkanie w »

Zapraszamy do kontaktu

(22) 266 83 10,

Posiadamy ubezpieczenie OC o numerze 2017-383500206 w firmie AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. na kwotę 500 000 złotych.

Działamy razem z: https://wynajempracownikow.pl