10 mitów na temat kolorów wnętrza
- kategoria: Porady
Na pewno słyszeliście o tych wszystkich “zasadach” przy dobieraniu kolorów dla Waszych wnętrz. Nieważne czy jest to “nie paruj zbyt wielu kolorów razem, bo Twój pokój będzie wydawał się zimny”, albo “tylko nie używaj w pokoju koloru beżowego, bo będzie wyglądał nudno”, zawsze możemy skorygować tego typu mity. Jeśli próbujesz dobrać odpowiednią paletę kolorów dla swojego wnętrza i wydaje Ci się, że łamiesz wszystkie możliwe zasady, oto 10 sposobów na obalenie mitów dotyczących kolorów, raz na zawsze. Niezależnie czy są one prawdziwe, czy nie, każde wnętrze może być wyjątkiem od reguły, prawda?
O ile prawdziwe jest stwierdzenie, że biel odbija światło lepiej, niż jakikolwiek inny kolor, nie znaczy to wcale, że powinieneś używać tylko bieli na swoich sufitach. Właściwie to dodanie koloru do sufitu przyciągnie oko w górę i sprawi, że pokój wyda się większy niż w rzeczywistości.
Mit 2: Pokój, w którym użytko tylko ciemnych kolorów sprawia wrażenie depresyjnego
Pamiętaj, że wiele zasad dotyczących kolorów opiera się na oświetleniu i na tym, ile naturalnego światła jest w Twoich wnętrzach. Ciemne kolory użyte w małych pokojach, z niewielką ilością naturalnego światła mogą stworzyć efekt “jaskini”. Prawidłowym użyciem ciemnych kolorów jest zastosowanie ich w pokojach z mnóstwem okien. Można także dodać do tego jaśniejsze meble, lub dywan, żeby zrównoważyć ciemny kolor.
Od zarania dziejów kolory wzbudzały różne emocje, jasne kolory kojarzyły się z kobiecością, z kolei ciemne wydawały się bardziej męskie. Nie znaczy to wcale, że nie możesz zestawić ze sobą pasteli z odcieniami ciemnych kolorów, aby stworzyć niesamowite wnętrze.
Mit 4: Wszystkie białe kuchnie są nudne i niegościnne
Biel jest chyba najbardziej ulubionym kolorem z palety, ale często może wydawać się zimna i niegościnna, jeśli nie złamie się jej jakimiś ciepłymi wykończeniami. Zamiast odwracać się od bieli w kuchni, używaj jej swobodnie na blatach, płytkach i szafkach, zestawiaj ją z nierdzewną stalą i “ciepłymi” drewnianymi podłogami.
Czy kiedykolwiek przechodziłeś przez mieszkanie, w którym każdy pokój prezentował nowy kolor i po obejrzeniu wszystkich czułeś się jak w cyrku? Indywidualność w pokoju nie musi wcale być tak dramatyczna, żeby stosować zupełnie inne kolory. Po prawdzie, wybór pasującej do siebie palety kolorów dla całego mieszkania pomoże w swobodnym wizualnym przepływie.
Mit 6: Monochromatyczne kolory nie są ciepłe ani gościnne
Czerń i biel użyte razem mogą stworzyć duży kontrast, który często może być drażniący i niewygodny. Używając monochromatycznych kolorów upewnij się, że stosujesz subtelne wzory i unikaj stworzenia pokoju złożonego z ciemnych ścian, z ciemnymi meblami i tylko kilkoma przebłyskami bieli.
Trendy i projektanci mają różne poglądy na temat przestrzegania “zasad” projektowania podczas wybierania kolorów do Twojego mieszkania. Zdecyduj sam, czy wolisz, żeby kolory, które wybierzesz sprawiały, że pokój wyda się gościnny i zapraszający do zostania w nim, czy może skłoni gości do ucieczki w przeciwną stronę! Niech Twój instynkt i emocje poprowadzą Cię w wyborze.
Mit 8: Neutralne palety kolorów są dla nudziarzy
Właściciele mieszkań często mają błędne wyobrażenie, że jeśli nie potrafią wybrać odpowiedniego koloru, wybór neutralnych barw jest nudny i pozbawiony życia. Zupełnie przeciwnie! Neutralne kolory wcale nie muszą wywodzić się rodziny beży i brązów! Zacznij od ciepłego złota, bogatych wielbłądzich brązów i kolorów maślanych – to tylko kilka przykładów, które na pewno nie są nudne! Używaj ich w zestawieniu z czernią, wrzosową szarością i czekoladowym brązem.
Zauważyłeś, że wielu z nas udaje się do sklepu po farbę w ciągu dnia? Testujemy kolory tylko w świetle dziennym? W zależności od układu Twojego pokoju, światło dzienne i sztuczne oświetlenie mogą odegrać dużą rolę, w tym jakie odczucia będą wywoływać kolory o różnych porach dnia. Rozważ namalowanie niewielkich próbek na ścianie i obserwuj jak kolor wygląda o każdej porze, zanim zdecydujesz się pomalować cały pokój.
Dziecięce sypialnie są tym jedynym pomieszczeniem w mieszkaniu, gdzie nie ma granic w dobieraniu kolorów. Podstawowe odcienie czerwieni, żółci i błękitu są używane w wielu dziecięcych pokojach, ale zapominamy, że przecież są setki innych kolorów, z których możemy wybierać! Rozważ użycie palety kolorów uzupełniających się nasyceniem, spośród ulubionych kolorów Twojego dziecka.